Pramínky slaví aneb Běži voda

Zdá se, jako by to bylo včera, kdy jsme se spolu s dalšími pěti malými muzikanty sešli poprvé v sále kopřivnické Základní umělecké školy Zdeňka Buriana. V tu chvíli jsme zřejmě poprvé spatřili zblízka cimbál a nemohli jsme tušit, co všechno máme před sebou…  Ale voda běží a od té doby uplynulo už téměř dvacet jedna let. 

Ke čtyřem původním členům se postupně v krátkém čase přidali další muzikanti a myslím, že mohu říct za všechny, že hraní v cimbálovce Pramínky se pro nás stalo láskou na celý život. Svědčí o tom i to, že i když jsme dávno absolvovali základní uměleckou školu a rozprchli se za studiem či prací různě po republice, nebo dokonce zahraničí, vždycky jsme si našli čas, abychom mohli být spolu a oživovat další lidové písně i jiné skladby. 

Za to z velké části vděčíme našemu dlouholetému uměleckému vedoucímu Vladanu Jílkovi, který nás naučil základům lidové hudby, seznámil nás s písničkami nejen z našeho rodného Lašska, ale i z jiných regionů včetně Slovenska, a svým vedením nás vždy dokázal motivovat tak, aby výsledek byl co nejlepší. 

Za těch dvacet let máme nastřádánu pěknou sbírku muzikantských zážitků a utkánu rozvětvenou síť muzikantských přátelství. Jmenuji například doprovázení valašské královny Jarmily Šulákové, vystupování ve francouzském partnerském městě Trappes, koncerty s japonským triem klavíristky Yukiko Sawa či  s chilsko-estonsko-izraelským triem (Danube trio). Za největší úspěchy považujeme první místo v celostátním kole soutěže základních uměleckých škol v souborové hře lidových nástrojů v Kyjově (2009), cenu laureát Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice (2015) nebo vydání CD Kaj pujděm? (2014) a Pověsti, povědačky a jine dřysty (2016). 

Aktuálně pokračujeme v tvorbě již pár let pod vedením cimbalistky Gabriely Tannertové (Jílkové), která také hudebně upravila většinu písní našeho nového, v pořadí třetího CD – V dobrym i zlym. Máme z něj velkou radost a všechny vás srdečně zveme na jeho křest spojený s koncertem při příležitosti našeho dvacetiletého výročí. Budeme se na vás těšit v sobotu 4. června 2022 v 17 hodin v sále Katolického domu v Kopřivnici. 

Za CM Pramínky
Kristýna Hasserová

Pozvánka na facebookovou událost: https://fb.me/e/1SU7B02rx

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *