O muzice

Cimbálovou muziku Pramínky založil v roce 2001 na ZUŠ Zdeňka Buriana v Kopřivnici basista a cimbalista Vladan Jílek. Základem jejího repertoáru jsou lidové písně z našeho rodného regionu – Lašska. V širším repertoáru pak máme písně z dalších moravských a slovenských regionů, písně romské i vánoční koledy. Máme za sebou dlouhou řadu nejrůznějších vystoupení. Natáčeli jsme v České televizi v Praze na Kavčích horách, kde si nás pozvala do svého pořadu Dáda Patrasová, nebo jsme také několikrát natáčeli pro Českou televizi v Ostravě a Brně. Z natáčení v Českém rozhlase v Ostravě vzniklo mini CD s vánočními koledami. Za své největší úspěchy považujeme například koncert „Proměny písničky,“ na kterém jsme doprovázeli zpěvačku lidových písní – valašskou královnu Jarmilu Šulákovou, reprezentaci České republiky na dvou mezinárodních koncertech ve francouzském městě Trappes, nezapomenutelné vystoupení na Mezinárodním hudebním festivalu Janáčkovy Hukvaldy či vystoupení v rámci hlavního programu na mezinárodním folklórním festivalu ve Strážnici 2014.

 

V roce 2009 získala cimbálová muzika Pramínky 1. místo ve finále celostátní soutěže základních uměleckých škol, která se konala v Kyjově. Naše cimbalistka v ní obdržela i zvláštní ocenění poroty za vynikající hru na cimbál.

 

Velmi zajímavým pro naši muziku byl také rok 2011. Na jaře jsme jej zahájili mezinárodním česko-japonským projektem Jablúčko a sakura, na kterém jsme spolupracovali společně s japonským triem Yukiko Sawa. Poté jsme oslavili naše desetileté výročí tříhodinovým výročním koncertem Z Pramínků řeka. Navázali jsme spolupráci s TV Noe, pro niž jsme natočili hodinový pořad U NÁS aneb od cimbálu o lidové kultuře a zapojili jsme se do projektu této televize s názvem Sedmihlásky, pro nějž jsme natočili dvanáct písní a koled. Pramínky se rovněž zúčastnily tvořivé dílny Muzičky ve slovenském Klenovci, výročního koncertu Mladé dudácké muziky ve Strakonicích či folklorního festivalu Setkání lidových muzik v Praze. Závěr roku pak patřil společným koncertům s šedesátiletým pěveckým sborem Ondráš z Nového Jičína, s nímž jsme připravili sérii vánočních koncertů Nad horama vyšla hvězda.

 

Na jaře v roce 2014 jsme natočili naše debutové CD složené z lašských písní z Kopřivnice a blízkého okolí. Jeho křest proběhne v neděli 30.11.2014 v Katolickém domě v Kopřivnici. CD jsme nazvali „Kaj pujděm?“.

 

Místy našich hudebních produkcí a koncertů jsou kulturní domy, kluby přátel hudby, vernisáže, promenády, kostely a chrámy, hrady a zámky, slavnostní ceremoniály, rodinné oslavy, firemní akce, rekreační zařízení, lázně, domovy seniorů aj. Produkce vždy přizpůsobujeme přáním pořadatelů a danému typu akce. Vystoupení lze doplnit mluveným slovem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *